Osmancık’ta bir vatandaş kendisine ait arazi üzerine yapılan 3 mahalle, 3 köy ve 1 ilçeye ulaşım sağlayan yola tel çit çekerek araç trafiğine kapattı.

Osmancık’ta yaşayan Uğur Asiltürk ve ailesi özel mülkü olduğu gerekçesiyle Gemici, Çay, ve Gürleyik Mahalleleri ile, Kumbaba, Ağıroğlan, Fındıcak Köyü ve Dodurga ilçesine ulaşımı sağlayan, Kumbaba Köprüsünün girişinden, Ergenekon Caddesi kavşağına kadar olan yolu araç trafiğine kapattı.  

‘’Zaruriyet doğdu, Anayasanın Mülkiyet adlı kanunuyla yerimizi çevirdik.’’

Anayasanın Mülkiyet Kanuna istinaden yolu kapattıklarını belirten Asiltürk 28 yıldır ailesinin konuyla ilgili mağdur edildiğini belirterek gazetemize açıklamalarda bulundu.

‘’Hiçbir bedel ödenmedi’’

Osmancık Belediyesi 1995 tarih ve 15 sayılı Meclis kararıyla yerimizden köprünün devamına yol açmak için 3 bin 829 metrekare bahçemizden 2 bin 488 kare aldı. Buna karşılık hiçbir bedel ödemedi.

5 kat ticari alan olarak inşaat iznimizi verecekti. Mahkeme kararıyla ve Belediye Meclisi kararıyla sabittir. Herhangi bir bedel ödemediği gibi inşaat iznimizi de vermedi. Burada sahil park konutlarına ırmağa sıfır inşaat izni yaptırıldı. Herkes bedelini aldı ama biz bedelimizi alamadık. Mahkeme kararının Çorum İrade Mahkemesinin 2021’e 144 karar sayılı kararına istinaden yapılan işlemin eski haline getirilmesine yani dava konusunun iptallerine diye yerimizi tescil etti.

“İlgililerin duyarsızlığı halkımızı mağdur etmiştir

‘’30 günlük bekleme süresi vardı. Biz iyi niyete istinaden halk mağdur olmasın diye bunca zaman bekledik. Belediye, Kaymakamlık ile yazışmalar yaptık. Gerekli trafik tedbirlerinin alınmasıyla ilgili yazışmalarımızı yaptık. Herhangi bit trafik tedbiri alınmadı. Bize bedel ödenmedi. Yerimize karşılık yer verilmedi. Bize de zaruriyet doğdu, Anayasa’nın Mülkiyet adlı kanununa istinaden çevirmek zorunda kaldık. İlgililerin duyarsızlığı halkımızı mağdur etmiştir.’’

“Özel mülküm” diyerek 3 mahalle 3 köy ve 1 ilçeye giden yolu kapattı (2)

Koğuşta ki yangın ucuz atlatıldı! Koğuşta ki yangın ucuz atlatıldı!

‘’Bedelini verirlerse biz de yol için izin veririz’’

‘’ 28 yıldır arazimizden biz halka yolun kullanılması için izin verdik. Bundan sonra izin vermek istemiyoruz. Bedelini verirlerse biz de o zaman iznimizi veririz.

Çorum İdare Mahkemesine açtığımız davayı kazandık. Belediye istinaf yoluna gitti. Davayı istinafa, Samsun’a taşıdı. Samsun İstinaf Mahkemesi de belediyeyi haksız bularak şahıslar haklıdır, mahkemenin vermiş olduğu karar doğrudur diyerek istinafın reddine karar verdi. ‘’

“Özel mülküm” diyerek 3 mahalle 3 köy ve 1 ilçeye giden yolu kapattı (1)

‘’Biz mağdur olduk’’

‘’Mahkeme kararları burada, ilgililer bu kadar müracaatımıza rağmen gelmediler, sormadılar, ilgilenmediler. Bizim taleplerimiz karşılanmadı. Karşılanmadığı gibi hali hazırda alınan yerlerimizden hariç başka yerlerimizi de istediler.

Burada dedemin eski evi vardı yıktırdılar ve inşaat izni vermediler. Dolayısıyla biz mağdur olduk 28 yıldır. Bu mağduriyetimizi gidermek adına herhangi bir şey yapmadıkları için biz de yerimizi çevirmek zorunda kaldık.’’

“Özel mülküm” diyerek 3 mahalle 3 köy ve 1 ilçeye giden yolu kapattı (3)“Özel mülküm” diyerek 3 mahalle 3 köy ve 1 ilçeye giden yolu kapattı (4)“Özel mülküm” diyerek 3 mahalle 3 köy ve 1 ilçeye giden yolu kapattı (5)

Editör: İlkay Sever