Erkan Yıldız, “1 Nisan sabahı Belediye Başkanı Aşgın’ı davul-zurna eşliğinde yolcu edip, eski günlerimize tekrar döneceğiz” dedi.

İYİ Parti Çorum İl Başkanlığı, önümüzdeki Ramazan ayında davulculara çalışma izni verilmemesini eleştirmek ve davul-zurnacılara sahip çıkmak amacıyla Saat Kulesi Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

MEHTER MARŞLI PROTESTO

Açıklamanın ardından davulcular ise Mehter Marşı çalarak alınan kararı protesto etti.

İYİ Parti Çorum İl Başkanı Erkan Yıldız, düğün-nişan gibi etkinliklerin az olduğu kış mevsiminde Ramazan ayını fırsat bilerek evine ekmek götürmeye çalışan davulculara izin verilmemesini ve yıllardır geleneksel olarak devam eden Ramazan geceleri davul çalma olayına engel olunmasını eleştirerek, “Sungurlu Belediyesi izin veriyor da Çorum Belediyesi neden engel oluyor?” diye sordu.

Erkan Yıldız, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

İYİ PARTİ İL BAŞKANI KONUŞTU

“Türk İslamiyetinin değerlerini, örf ve adetleri yaşatmak adına, Ramazan ayı içerisinde geceleri vatandaşlarımızı sahurda uyandırmak amaçlı 150 yıldır davulcularımız görev almaktadır.

Buradan Çorum Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Aşgın’a sesleniyorum: Bizler örf ve adetlerimize bağlı vatandaşlarız. Yavaş yavaş yok etmeye çalıştığınız değerlerimize, şu an elinizde olan yetkiyle yapılan yanlıştan dönünüz.

Kışın bir nebze de olsa evlerine ekmek götürmek için mücadele eden davulcuların sesine kulak veriniz. İnsanları mağdur etmekten vazgeçiniz.

1 Nisan sabahı Belediye Başkanı Aşgın’ı davul-zurna eşliğinde yolcu edip, eski günlerimize tekrar döneceğiz.

Valilik kararı ile yasaklandı diyerek Valilik makamının üzerine yükleseniz de biz biliyoruz ki bunun tek sorumlusu Çorum Belediyesi’dir.

Çöphüseyinoğlu Aylar'ı Kutladı Çöphüseyinoğlu Aylar'ı Kutladı

Sungurlu Belediyesi izin veriyor da Çorum Belediyesi neden engel oluyor?

Sayın Valimiz örf ve adetlere sahip çıkan, değerli bir kişidir. Bizler de örf ve adetlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız.”

“GELENEK DEVAM ETMELİ”

Davulcular adına açıklama yapan Murat Işık da, vatandaşların sahurda davul çalınması, davul geleneğinin sürdürülmesi talebinin olduğunu belirterek, “Geleneklerimiz gitgide yok oluyor, Sungurlu’da, İskilip’te, Bayat’ta çalınıyor da neden Çorum’da çalınmıyor? Pandemi ve deprem nedeniyle 2 yıl çalmadık. Geçen yıl belediyemiz bizlere söz verdi ama bu yıl komple kaldırıldığı söyleniyor. Çorum’da 50 tane emekçi bu iş içten para kazanıyor. Vatandaşlarımızın kapısına gidiyoruz gönüllerinden ne koparsa onu alıyoruz. Senelerdir bu böyle. Sesimizin duyulmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

431100494 804115825069585 2025775414601218781 N428496689 804115798402921 5356160842414230344 N

Editör: Yılmaz Yolcu