Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliği her geçen biraz daha ilgi görüyor.  Son 20 yılda ağaçların sayıları on binleri bulurken asırlık zeytin ağaçları da Osmancık’a taşındı.

Osmancık’ta peyzaj ve tarım alanında faaliyet gösteren Ramazan Duru, özellikle 50 yaştan 200 yaşa kadar zeytin ağaçlarının ilçe halkı tarafından ilgi gördüğünü söyledi.

10 BİN ZEYTİN FİDANI DAĞITILDI

Osmancık ikliminin zeytin yetiştiriciliği için oldukça elverişli olduğunu belirten Ramazan Duru; “Osmancık mikroklima, karasal bir alan içerisinde. Önden gelen bir tecrübe ile bölgemizde zeytin ağaçları kendini gösteriyordu. Son yıllarda da Kaymakamlığımız, Özel İdare ve vekillerimizin de katkıları ile çalışmalar gerçekleştirilerek Osmancık için güzel kazanımlar elde edilmeye başlanıldı.

Son yıllarda yaklaşık 10 bin zeytin fidanı dağıtımı yapıldı. Dolayısıyla halkımızda bu konuda bilinçlenmeye sahip oldu ve zeytin ağacı konusunda da yoğun bir talepte bulunuldu.

Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (2)

HEM SOFRALIK HEM DE YAĞ OLARAK TÜKETİLİYOR

Bölgemizde zeytin çeşidi olarak Gemlik çeşidi hakim. Gemlik çeşidi hem sofralık hem de yağ olarak rağbet gören bir zeytin çeşididir.  Bölgemizde bahçelerde yetiştirildiği gibi ayrıca süs, aranjman bitkisi olarak da rağbet görmektedir.

1 AĞAÇTAN 15 KİLO ZEYTİN ALINABİLİYOR

Memleketimizde asırlık ağaçlar bulunmakta, birçok bölgede de dikimi yapılmaktadır. Verime geçmiş bir ağacımızın budaması, ürün hasadı, dikim aralıkları konusunda da halkımıza detaylı bilgi veriyoruz.    

Bölgemizdeki Gemlik çeşidi zeytin ağaçlarımızın ortalama verim kapasitesi 1 ağaçta 7 ila 15 kilogram arasındadır.

2. el stop etti 2. el stop etti

“Osmancık Zeytini” raflardaki yerini aldı

İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Aşağızeytin Köyüne kurulan makinelerle de zeytin yağı üretimine başlanıldı. Hem endüstriyel anlamda hem de tarım anlamında ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlıyor.   Zeytinlerimizi ve zeytin yağlarımızı sofralarımızda tüketmeye başladık.  Zeytin yağımızda bölgemizin iklimsel değerlerini bulundurarak çok güzel bir aromaya sahip oldu.

Zeytin tarımcılığı anlamında bizlere katkı sağlayan Vekilimiz Oğuzhan Kaya, Kaymakamımız Ayhan Akğay, Özel İdare yetkililerine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Osmancık için büyük kazanım elde ettik” dedi.

İlçenin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmeye başlanılan zeytin ağaçları ilçe halkı tarafından yoğun rağbet görmeye devam ederken, 40 yıllık zeytin ağacı da Hükümet Konağı bahçesindeki yeni yerini taşındı.

Osmancık zeytininin yağ olma hikayesi başladı

Osmancık zeytininin yağ olma hikayesi başladı-1

Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (5)Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (3)Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (4)Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (1)Osmancık’ta zeytin yetiştiriciliğine ilgi çığ gibi büyüyor (1)-1

Editör: İlkay Sever