Ülkemizin birçok ilinde, ilçesinde gözlemlenen ışık huzmesi, dük gece Osmancık'ta da görüldü. Osmancık semalarında da görülen göktaşı olarak adlandırılan cismin nereye düştüğü de şu ana kadar belli değil.

Osmancık Çiftlikler Mahallesinde yaşayan bir vatandaş ilçe semalarında süzülen ışık huzmesini cep telefonu kamerası ile görüntüledi.  Görüntülerde Yatsı Ezanı'nın okunduğu saatlerde gökyüzünde görülen parlak ışık kütlesi  Osmancık istikametinden Samsun istikametine gökyüzünden aşağıya doğru inerek kayboluyor. 

Görüntülenen cisimle ilgili Türkiye Uzay Ajansı'ndan açıklama geldi:  

Çorum’da işsizlik oranı yüzde 8,1 Çorum’da işsizlik oranı yüzde 8,1

Ajanstan yapılan açıklamada; "

Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.

Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.
Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."denildi.

Editör: İlkay Sever