Çorum’un Osmancık ilçesinde, doğanın şifa kaynakları zeytin yağı ile sarı kantaron bir araya getirilerek Osmancık Sarı Kantaron Yağı hazırlandı.

Çorum’un Osmancık ilçesinde 200-250 yıldır yabani formda yetiştirilen zeytinlerden elde edilen zeytin yağı ile yörenin yüksek kesimlerinde mayıs ve eylül ayları arasında yetişen sarı kantaronların toplanıp taze veya kurutulmuş çiçekleri ile yaprakları geleneksel yöntemlerle infüze ettirilerek “Osmancık Sarı Kantaron Yağı” hazırlandı.

Erdemir saat ücretli işe alım yapacak Erdemir saat ücretli işe alım yapacak

“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (2)-2

İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMASI AMAÇLANIYOR

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay; Sarı Kantoran Yağı ile ilçe ekonomisine katkı sağlanmasının amaçlandığını belirtilerek " Doğanın şifa kaynakları zeytin yağı ile sarı kantaron bir araya getirilerek Osmancık Sarı Kantaron Yağı hazırlandı.

İlçemiz Zeytin Bölgesinde 200-250 yıldır yabani formda yetiştirilen, son yıllarda gastronomik öge olarak önemini arttırarak, hazırladığımız projeler ile, dikim alanı ilçe geneline yaygınlaştırılan zeytinlerin yağları ile ilçemizin hemen her bölgesinde yabani formda yetişen doğanın şifa kaynağı sarı kantaronların yağları geleneksel yöntemlerle bir araya getirilerek bin bir derde deva ‘Osmancık Sarı Kantaron Yağı’ hazırlanmıştır.

Osmancık Sarı Kantaron Yağı’nın hazırlanmasında geleneksel yöntemlerimizi korurken sürdürülebilir üretim ile yerel ekonomimizin desteklemesi amaçlanmıştır. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim”dedi.

“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (2)-3“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (3)-2“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (4)-3“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (1)-2“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (2)-2Kantaron (2)“Osmancık Sarı Kantaron Yağı” (4)-2

Editör: Yılmaz Yolcu