Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve beraberindeki heyet, 2017 yılında yapımına başlanılan ve kısa süre sonra hizmet vermesi planlanan Osmancık Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin son durumunu görüştü.

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında, yapılan toplantıda Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay ve Osmancıklı hemşehrimiz İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Cıplak'da hazır bulundu.

Toplantıda bölgeye hizmete verecek olan Osmancık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bir an önce hizmete girmesi için yapılması gereken, peyzaj ve çevre düzenlemesi, internet ve haberleşme sistemleri gibi çalışmalar değerlendirildi.

Huzurevi-en-kisa-surede-hizmete-sunulacak-4

Osmancık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

Osmancık Koyunbaba Mahallesinde bulunan mülkiyeti Hazineye ait 63 ada 11 nolu parseldeki 11.398 m² alana 30.05.2017 tarihinde Osmancık Belediyesi ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün arasında imzalanan protokol gereği, huzurevi inşaat yapım işi Belediye tarafından üstlenilmişti. Ancak Belediyenin imkanları ile yapımına başlanılan inşaatı tamamlayamayacağından dolayı Bakanlık tarafından yapılması talebinde bulunulmuş; 30.05.2017 tarihinde yapılan protokolün feshi ve ekonomik nedenlerle tamamlanamayan inşaatın kalan kısmının Bakanlık tarafından tamamlanıp hizmete açılması için, Belediyenin huzurevi inşaat yapımı işi ile ilgili tüm hak ve yükümlülüklerinden vazgeçildiğine dair Belediye Meclis kararı alınması gerektiği anlaşılmıştı.

Afrika değil Tokat:"Tek eksik olan timsahlar" Afrika değil Tokat:"Tek eksik olan timsahlar"

Belediye Meclisi 2021 Nisan ayı olağan toplantısında yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda; Huzurevi inşaatının, bahse konu binanın amacı dışında (Huzurevi haricinde) kullanılmamak şartıyla, Belediyenin Huzurevi inşaat yapım işi ile ilgili tüm hak ve yükümlülüklerinden vazgeçilmesine, işaretli oylamaya göre oy birliğiyle karar vermişti. Tüm gelişmelerin ardından yapımına 2017 yılında başlanan 11.398 metrekare yüzölçümlü arsa üzerinde %40 fiziki gerçekleşmesi tamamlanan huzurevi inşaatı Bakanlığa devredilmiş, İl Özel İdaresi tarafından ihale edilerek inşaat 06.09.2022 tarihinde yer teslimi yapılmıştı. Sözleşmeye göre 150 gün olarak belirlenen huzurevi inşaatı 04.02.2023 tarihinde Çorum Aile ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğüne teslim edildi.

Osmancık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ikmal binası, bodrum, zemin,3 normal kat olmak üzere 5 kat olup 5992 metrekare inşaat alanı bulunmaktadır. 84 adet yatak kapasitesi bulunan binada 42 adet yaşlı yaşam odası, revir, ilk kabul muayene odası, FTR salonu, sosyal servis odası, uğraş-hobi odası, yemekhane, yaşlı dinlenme odası, kat yaşam salonu, mutfak, çamaşırhane, mescit ve idari odalardan oluşmakta.

Editör: İlkay Sever