Zafer Partisi Çorum İl Başkanı Bedii Onan, emekli maaşına yapılan son zam ile ilgili açıklamalarda bulundu. Onan, emekli vatandaşların yapılan zamanlardan memnun kalmadığını belirtti.

Onan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Emekli vatandaşlarımız maaşlarına yapılan zamlardan memnun kalmadı. Maaş zamlarının çarşı pazardaki fiyat artışlarına karşı çözüm olmayacağını savunan emekliler açlık sınırının altında kalan emekli maaşları ile tamamen açlığa ve sefalete sürüklendiklerini dile getiriyor.

Yıllarca emekli olmak için emeklilik kurumlarına kesinti ödeyen emekli vatandaşlarımız kendilerine reva görülen emekli maaşlarının mevcut piyasa şartları karşısında yeterli olmadığını artık her ortamda ifade ediyor.

Dev turist gemisi 845 yolcusuyla Samsun’da Dev turist gemisi 845 yolcusuyla Samsun’da

Emekli maaşları ve ev kiralarının birbirine denk hale geldiği, artan gıda fiyatlarının el yaktığı görülen bir gerçektir. Geçmişte emeklilerin durumu çok mükemmel değildi ama var olan ihtiyaçlarını da kimselere muhtaçlık duymadan nispeten karşılayabiliyordu. Günümüzde yaşanan hayat pahalılığı karşısında memur, esnaf ve işçi emeklilerinin alışveriş alışkanlıkları değişti, elmayı ve patatesi tane ile, kg ile satılan ürünleri ise gram ile almaya başladı. Et almak emekli için lüks oldu. Emeklinin evine olursa bayramdan bayrama et giriyor. Karpuzu dilimle almaya başladı. Ekmeği eksiltti. Eve giren iki ekmek bire indi. Bütün gıda maddelerini azaltarak alıyor. Sofralarda yemek çeşitleri de azaldı. Dışarıda çay içmekten vazgeçti. Emekli maaşının büyük bir kısmını ısınma, elektrik, su ve diğer mecburi harcamalar için ayırıyor. Emekliler bırakın tatili, şehirlerarası seyahat ve mecburi ziyaretlerinden çoktan vazgeçtiler. Evindeki beyaz eşyasının arıza yapmasından korkan emekliler var. Giyinme ihtiyaçları için uzun zamandır alışverişe çıkamaz oldu. En ucuzu bulmak için çarşı pazarı defalarca gezmek zorunda kalıyor. Eski kıyafetleri zorunlu olarak giymeye devam ediyorlar. Kirada oturan emeklinin durumu ise daha vahim hale geldi. Ev sahibinin yüksek kira ve tahliye talepleri karşısında bunalan ve sorunlar ile karşılaşanlar var.

Maaşı almadan her türlü ürünün fiyat etiketlerinin değiştiği ortadadır. Yıllarca prim ödeyen emeklinin hali bu şekilde olmamalıdır. Açlık sınırı ve asgari ücretin altında maaşlar ile emeklinin yaşam mücadelesi verdiği de çok açıktır.

Yaşanan ve devam eden hayat pahalılığı maaşları silip süpürmüştür. Emekliler sahipsiz kalmıştır. Mevcut maaşlarla emekli vatandaşlarımızın geçinebilmesi mümkün değildir. Ne olacaktır emeklilerin hali? ’ sorusu cevabını aramaktadır.

Geriye dönüp baktığımızda 2002'de en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lira iken, asgari ücret 184 liraydı. 2002 yılında asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72'sine denk gelirken, Aralık 2023 tarihi itibarıyla emekli aylığı asgari ücretin yüzde 65 'ine denk gelmektedir. Asgari ücret/emekli maaşı orantısı, 2016 yılında asgari ücret ve emekli maaşlarında eşitlenmiş, aradan geçen yıllar içerisinde emeklinin lehinden, aleyhine dönmüş ve emekliler mağdur olmuştur.

Memur emeklileri temmuz ayında kendilerine verilmeyen seyyanen 8077 liralık ek ödemenin kendilerine de verilmesini her ortamda ısrarla dile getirmektedir. Çalışan memur ile emekli memur arasındaki maaş farkı önemli oranda açılmıştır. Emekli memurların hak ve talepleri de dikkate alınmalı, mağduriyetler giderilmelidir.

Emekli de ülkenin vatandaşıdır. Ülkemizde emekli her vakit olacaktır. Seçme ve seçilme hakkı vardır. Emekliler de seçimlerde oy kullanacaktır.31 Mart 2024 seçimlerinde kendilerine reva görülen maaşlara ve 2024 emekliler yılına karşı bakış ve tercihini de şüphesiz ortaya koyacaktır.

Görünen odur ki; emekliler arasında tek memnun ve mutlu kesim vekil emeklisidir. Haricindeki tüm emekliler, kendilerine reva görülen maaşlardan ve yaşamlarından memnun değildir. İktidar emekli vatandaşların taleplerine karşı duyarlı olmalıdır. Emeklilere karşı daha anlayışlı ve şefkatli yaklaşılması sosyal devlet için mutlak gerekliliktir. Emekli maaşları günümüz gerçekleri ile uyumlu hâle getirildiğinde emekliler ülkemizin keyifli bireyleri olacaktır.

Editör: Orhan Özhazinedar