Yaşanan sellere ve afetlere rağmen dere yataklarında yapılaşma devam ediyor Yaşanan sellere ve afetlere rağmen dere yataklarında yapılaşma devam ediyor

Çorum Belediye Meclisi Şubat ayı olağan Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın başkanlığında toplandı.
Gündemdeki konuların görüşüldüğü Meclis Toplantısı'na 4 Şubat 1926 tarihinde İstiklal Mahkemesi'nin kararıyla idam edilen İskilipli Atıf Hoca tartışması damgasını vurdu.
Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'ın 4 Şubat Pazar günü Atıf Hoca'nın İskilip İlçesi'ndeki kabri başında düzenlenen anma programına katılmasına tepki gösterdi. 

“İSKİLİPLİ ATIF HOCA'YI MEŞRULAŞRTIRMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ”
İskilipli Atıf Hoca'nın kabri başında düzenlenen toplantıya katılmayan Çorum Valisini kutlayan Tuncay Yılmaz; AK Partililerin İskilipli Atıf Hoca'yı meşrulaştırmaya çalıştığını belirterek; “22 yıldır iade-i itibar yapmadığınız bir zatı, şimdi yeniden meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz. TBMM elinizde, çoğunluk elinizde… Meclis çok sayıda kişinin itibarını iade etti. O zatın itibarını neden iade etmedi. Bir parka adını, bir hastaneye ismini vererek, meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz. Adının verilmesi meşrulaştırmaktır” diye konuştu.

RESMİ GAZETE İLE CEVAP VERDİ
Yılmaz'ın eleştirilerine cevap veren Başkan Aşgın ise bu konunun siyasetin işi olabileceğini, ancak Belediye Meclisi'nin işi olmasının doğru olmayacağını söyledi.
Atıf Hoca'nın saygın din alimi olduğunu dile getiren Aşgın, “Atatürk hayatta iken 16 Temmuz 1938 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan bir vesikayı göstererek, Atıf Hoca'nın da itibarı iade edilenler arasında olduğunu öne sürdü.

Editör: Nihat Karalar