Çorum’un Osmancık ilçesinde, çeltik üretimini arttırmak amacıyla üreticilere 18 ton çeltik tohumu dağıtıldı.

Çorum’da çeltik üretimini arttırmak amacıyla maliyeti toplamda 890.000 TL olan ve %50 Bakanlık katkıları ile hazırlanan “Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi” projesi kapsamında 18 ton çeltik tohumu teslimi gerçekleştirildi.

Osmancık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene Vali Yardımcımız Muhammet Gürbüz, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, İl Müdür Yardımcısı Bayram Rıdvan Dikici, Osmancık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve üreticiler katıldı.

Proje teslim töreninde açılış konuşmalarını gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürümüz Hayrullah Göktekin “İlimizde toplamda 551.284 ha tarım arazisi bulunmakta, 410.341 ha alanında tahıl üretimi yapılmakta, Osmancık ilçemizde ise 234.657 ha tarım alanının 14.223 ha tahıl üretimi yapılmaktadır. 2023 yılında 6 bin hektar alanda çeltik üretimi yapılmış ve 52 bin ton üretim gerçekleştirilmiştir. Bu miktarın 33 bin tonu Osmancık ve Kargı ilçelerimizden karşılanmaktadır.

Amasra’da el emekleri kooperatif çatısı altında buluşacak Amasra’da el emekleri kooperatif çatısı altında buluşacak

18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (5)

Çeltik ekimi, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hane için önemli bir faaliyet ve gelir kaynağıdır. Bunun yanında günlük yaşamda belki de göz ardı ettiğimiz ancak hayatımızı derinden etkileyen bir tarım ürünüdür. Bir avuç çeltik, binlerce sofrayı donatırken; çiftçimize gelir kaynağı, sofralarımıza bereket, ekonomimize ise büyük katkı sağlamaktadır.

Bununla beraber artan dünya nüfusu, yükselen refah seviyesi ve buna bağlı olarak alışkanlıkların değişmesiyle ülkemizde olduğu gibi ilimizde de çeltik üretimi artma eğilimi göstermektedir. Kar, yağmur, çamur, fırtına, kuraklık demeden alın terini toprağa akıtarak ekmeğini kazanan değerli çiftçilerimiz, adeta toprağı berekete dönüştürmekte, nasırlı elleri ile tarlanın her bir köşesindeki sabrı ve emeği ile geleceğimizi yeşertmektedir.

18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (1)

Aşık Veysel gibi “Benim sadık yârim kara topraktır” diyen, toprağa sevdalı, toprağa gönülden bağlı bir millet olarak gönül bağımızı siz değerli çiftçilerimiz sayesinde hiç koparmayacak, güçlü bir tarım için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz.

Bu hususta ilimizde çeltik üretimini arttırmak amacıyla maliyeti toplamda 890.000 TL olan %50 Bakanlığımızın katkıları ile hazırlanan “Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi” projemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Proje kapsamında 18 ton çeltik tohumunu siz değerli çiftçilerimizin kullanımına sunarak üretim alanlarımızı arttırmayı planlamaktayız.

Böylece dünya nüfusunun üçte ikisinin tükettiği pirinç üretimimiz artacak, üretim arttıkça sofralarımızdaki bereket artacak, çiftçimiz güçlenecek ve dünya pirinç pazarındaki etkinliğimiz artacaktır.

Projelerimizin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum.

Yine bu yolda emekleri ve sabrıyla yanımızda olan tüm çiftçilerimize teşekkürlerimi sunuyor, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum”dedi.

18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (5)18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (3)18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (4)18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (1)18 Ton Çeltik Tohumu Dağıtıldı (2)

Kaynak: Haber Merkezi