Çorum’un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen Yeşil Göl mesire alanında hizmet veren Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’nun açılış töreni yapıldı.

Alpagut kömür ocağında eylemde olan işçiler Meclis’te Alpagut kömür ocağında eylemde olan işçiler Meclis’te

Furkan Ünlü ve Mücahit Hasipek ‘in işletmecisi olduğu Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’nun açılış törenine Laçin Kaymakamı Yağmur Şimşek, Laçin Belediye Başkanı Mustafa Toydemir, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ve davetliler katıldı.

Protokol üyeleri yeni işyerinin ilçeye ve işletmecilerine hayırlı olmasını diledi.

Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’ya Açılış Töreni (4)

Çorum’un saklı cenneti yeşil göl turizme kazandırıldı

Çorum’un Laçin ilçesinde bulunan, sahip olduğu doğa manzarası ve güzelliği ile saklı cennet olarak tabir edilen Yeşil göl, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) desteğiyle turizme kazandırıldı.

Projenin fizibilite analizleri, peyzaj projesi, yerleşim planı ve metraj cetvelleri 2019 yılı OKA Teknik Destek Programı kapsamında hazırlandı. 2019 yılı OKA Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Çorum İli Laçin İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından sunulan Yeşil Göl projesi 2021 yılında tamamlandı.

Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’ya Açılış Töreni (1)-1

Laçin Kaymakamlığı ile Çorum İl Özel İdaresi’nin ortak, Laçin Belediye Başkanlığı ile Laçin Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği’nin iştirakçi olarak yer aldığı proje 14 ayda tamamlandı.

Toplam 806 bin TL bütçesi olan projeye OKA tarafından 605 bin TL hibe desteği verildi. Proje uygulama döneminde yaşanan iş artışları sebebiyle 1 milyar 560 milyon TL’ye mal olan projede, 955 milyon 817 bin TL’lik kısım Çorum İl Özel İdaresi eş finansmanında karşılandı.

Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’ya Açılış Töreni (2)

Proje ile bölgede doğa turizminin ve istihdamın canlandırılması amacıyla Laçin ilçesi sınırlarında Köse dağında orman içerisinde yer alan doğa harikası Yeşil Göl Mesire alanında restoran, kafeterya, bungalov, yöresel ürün satış yerleri, çocuk oyun parkı, otopark, iskele, yapay şelale, yürüyüş yolu, koşu ve bisiklet yolları yapıldı. Laçin Yeşil Göl Mesire Alanı doğa sporları ve kamp faaliyetleri için dört mevsim doğayla iç içe olma imkanı sunuyor.

Yeşil Gölü çevreleyen doğada yeşilin tüm tonlarını görmek mümkün.

Yeşil Göl Restoran Cafe Bistro’ya Açılış Töreni (1)

Editör: Yılmaz Yolcu