Sayısız organ nakli ve genel cerrahi ameliyatlarıyla adından söz ettiren Çorumlu Prof. Dr. Alper Demirbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

15 yıldır Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde görev yapan ve en son geçtiğimiz yıl Ekim ayında Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanlığı görevinden ayrılan Prof. Dr. Alper Demirbaş, hayatını kaybetti.

İstanbul’daki bir hastanede akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan Prof. Dr. Alper Demirbaş, enfeksiyon nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Yaklaşık 3 haftadır yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Demirbaş, tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Demirbaş, 28 yıldır organ nakli, 36 yıldır da sayısız genel cerrahi ameliyatları gerçekleştiriyor, hastalarının sağlığına kavuşmasını sağlıyordu.

Demirbaş, son olarak geçtiğimiz hafta sağlıkta sosyal sorumluluk ödülüne layık görülmüştü.

EVRİM GAZETESİ  Android Telefonlarda ve Cihazlarda

Alaca Devlet Hastanesi’ne 7 doktor atandı Alaca Devlet Hastanesi’ne 7 doktor atandı

EVRİM GAZETESİ App Store'da

Prof. Dr.Alper Demirbaş kimdir?

7 Ağustos 1963 yılında Çorum’da dünyaya gelen Prof. Dr. Alper Demirbaş Organ Nakli Merkezi Başkanı olarak 2008 yılından bu yana çalışmalarına devam ediyordu.

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Alper Demirbaş, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Uzmanlık, 1998 yılında Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Doçentlik ve 2004 yılında yine Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda profesörlük unvanlarını aldı.

1991 yılında Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Alper Demirbaş 1995-1998 yılları arasında Miami Üniversitesi’nde transplantasyon üst ihtisasını tamamladı. 2001 yılında Kyoto Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak da görev alan Prof. Dr. Demirbaş, 2003 yılında da Essen Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Organ nakli, transplantasyon, böbrek nakli, karaciğer nakli gibi birçok alanda çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın American Society of Transplant Surgeons, Ulusal Cerrahi Derneği, Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği, Middle East Society for Organ Transplantation ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği üyelikleri bulunmaktaydı.

Türkiye’de ilk doku uyumsuz böbrek nakli, ilk kan grubu uyumsuz böbrek nakli, ilk böbrek-pankreas nakli programı ve Antalya’da ilk kadavra vericili ve canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Demirbaş, Ağustos 2016 itibarıyla 4900 böbrek nakli, 500 karaciğer nakli ve 95 pankreas nakli ameliyatı gerçekleştirmiştir.

2002 yılı Eczacıbaşı Tıp Ödülü, 2005 yılı Akdeniz Üniversitesi Hizmet Ödülü, 2006 yılı İzder Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 BÖHAK Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2007 yılı Sabah Akdeniz Gazetesi Yılın Bilim Adamı Ödülü, 2009 yılı ANTİKAD Yılın Bilim İnsanı Ödülü, 2010 yılı Toplumsal Etik Derneği Ödülü,2015 Yılı Işık Üniversitesi Yılın Tıp Adamı Ödülü, 2015 yılı VTV Antalya’nın Marka Değeri Ödülü gibi birçok ödüle sahip olan Prof. Dr. Alper Demirbaş’ın 104 uluslararası yayının, 102 de ulusal yayının bulunmaktadır.

6 ulusal kongre başkanlığının yanı sıra 12 uluslararası, 65 ulusal bilimsel kongrede de davetli konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Alper Demirbaş, evli ve 1 kız 1 de erkek çocuğu babasıydı.

Editör: Çağrı Çevrim