Osmancık’ta orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olmak isteyenlere uzaktan eğitimle seminer verildi.

Osmancık’ta orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olmak isteyenler İnönü Zaferi İlkokulu’nda gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. İstanbul Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü İkram Çelik, Orman Teknisyeni Mustafa Özgür Doğan ve İnönü Zaferi İlkokulu Müdürü Mehmet Çıplak’ın da hazır bulunduğu toplantıda katılımcılara uzaktan eğitim yoluyla seminer verildi.

Yaşanan sellere ve afetlere rağmen dere yataklarında yapılaşma devam ediyor Yaşanan sellere ve afetlere rağmen dere yataklarında yapılaşma devam ediyor

Seminerde Resmi Gazete’nin 2019’a 30885 sayılı “Orman Yangınlarıyla Mücadele Gönüllüler” yönetmeliği hakkında bilgi verildi.

Yönetmeliğe göre gönüllülerin; mesleği orman yangını söndürme işçiliği olmayan ve bu görevden dolayı maaş almayan, eğitim, beceri ve donanım olarak profesyonel yangın söndürme işçiliği imkan ve kabiliyetine sahip olan, orman yangını çıktığında kendi meşguliyetini bırakıp yangına müdahale eden ve yangın sonrası kendi meşguliyetine dönen 18 yaşını bitirmiş en az 5 en fazla 10 kişiden oluşan ekipler olduğu bildirildi.

Editör: İlkay Sever