Samsun Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlim Yayma Cemiyeti Samsun Şubesi iş birliği ile gerçekleştirilen hitabet yarışması bu yıl ’Üstat Necip Fazıl Kısakürek’ teması ile gerçekleştirildi. Yarışmada öğrencilerin performansları nefesleri kesti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezinde gerçekleştirilen yarışmada yarı final aşamasını geçerek finale kalan 5 okulun öğrencileri performanslarını sergiledi. Final aşamasında yarışma imkanı bulan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atakum Anadolu Lisesi ve Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri muhteşem performanslarıyla göz doldurdu.

Programda konuşan Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, kaybedeni olmayan bu yarışmanın bu yıl üçüncüsünü Üstat Necip Fazıl Kısakürek teması ile gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu yarışma ile edebiyatın önde gelen isimlerini tanıttıklarını ifade eden Yetik, öğrencilerin hitabet becerilerini geliştirmelerine katkı sağladıklarını, ayrıca yarışma havasında okulların birbirleriyle kaynaşmalarını sağladıklarını kaydetti.

Lise öğrencilerin deneyi ortaya koydu: Naylon rengi serada verimi arttırıyor Lise öğrencilerin deneyi ortaya koydu: Naylon rengi serada verimi arttırıyor

Baştan sona heyecan içinde geçen yarışma sonunda açıklamalarda bulunan Jüri Başkanı Prof. Dr. Yavuz Bayram, öğrencilerin gerçekten etkileyici hitabetleri ile muhteşem performanslar gösterdiklerini, puanlamada çok zorlandıklarını, bu yarışmanın gerçekten kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu ifade ederek tüm yarışmacıları tebrik etti. Türkiye Yüzyılı vurgusuyla bestelenen Necip Fazıl Kısakürek’e ait "Sakarya Türküsü" Sanatçı Yücel Arzen’in yorumuyla izleyicilere dinletildi. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle program sona erdi.

Düzenlenen yarışmada OMÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mahmut Enes Şen birinci, Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eflin Özkan ikinci, Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammed Eren Gül üçüncü, Atakum Anadolu Lisesi öğrencisi Zümra Kök dördüncü, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Azra Güngör beşinci oldu.

Kaynak: iha