DÜZCE(İHA) – Düzce’de gerçekleştirilen sel saha tatbikatında Melen Çayına düşen 5 kişi arandı.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) 2023 sel saha tatbikatı gerçekleştirildi. Düzce Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesine bağlı ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Birimi koordinasyonunda Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) dahilinde, 2023 yılı sel saha tatbikatı Düzce Melen Çayında gerçekleştirildi.

Tatbikata AFAD, İl Özel İdaresi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve İl Ambulans Servisi Başhekimliği ekipleri ile faaliyet gösteren sivil arama kurtarma dernekleri; DAKE (Düzce Arama Kurtarma ekibi), Düzce99 Arama Kurtarma Derneği, AFGD (Afet Gönüllüleri Derneği), ANDA (Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma Derneği) ekiplerinden oluşan 57 personel bu kurumlara bağlı 16 resmi ve sivil araç ile AFAD’a ait 1 amfibik bot 1 rafting botu katılım sağladı.

Tatbikat senaryo gereği sabah saat 09:45 sularında yoğun yağış nedeni ile Küçük Melen Deresinde taşkın oldu. Taşkın nedeniyle yükselen sulara kapılan 5 kişiden 4 sağ olarak kurtarılmış emniyetli alana alınarak UMKE ekipleri tarafından ilk müdahaleleri olay yerinde yapılarak acil yardım ambulansları ile uygun hastanelere nakilleri başarıyla sağlanmıştır. Ayrıca 1 vatandaşımızın kopan uzvu ve cansız bedeni olay yerinden yaklaşım 75 metre aşağısında 5 metre ara ile bulunmuştur.

Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, yapılan tatbikatla ilgili olarak, “Tatbikatımızın amacı yaşanabilecek afet ve acil durumlarda kurum ve kuruluşların koordinasyonu güçlendirmek, afet anında hızlı reaksiyon gösterebilmek. Afet bilinci ve afetlere karşı hazırlıklı toplum oluşmasını sağlamaktır. Tatbikatımız, katılım sağlayan kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve uyum içerisinde gerçekleştirmiş olup, başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır” dedi.

Kaymakam Akpay’dan Şehit ailesine bayram ziyareti Kaymakam Akpay’dan Şehit ailesine bayram ziyareti

Vali Aslan tatbikatı masa başından yönetti

Vali Selçuk Aslan başkanlığında; ilgili kurum amirlerinin katılımıyla, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), sel ve taşkın senaryosuna göre Düzce İl düzeyi 2023 "Masa başı Tatbikatı" gerçekleştirildi. TAMP hakkında bilgi sunuldu.

Kaynak: