Düzce Üniversitesi Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından öğrencilere yönelik gönüllü kan bağışı bilgilendirme eğitimi gerçekleştirildi.

Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Osman Dülger, “Biz öğrencilerimizin sosyal sorumluluk alanında bilinçlenmesine, farkındalıklarının artmasına önem veriyoruz. Sadece öğrencilerimizin yabancı dil alanında gelişmesini değil, sosyal alanlarda da duyarlılıklarının artmasını istiyoruz. O yüzden böyle bir etkinlik yapmak istedik” dedi.

Kızılay’ın sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da önemli faaliyetler gerçekleştirdiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Osman Dülger, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı

“İhtiyaç her geçen gün artıyor”

Kan bağışı kazanım uzmanı Deniz Yomra, kan hizmetleri yapısı ve kan bankacılığı hakkında kısa bilgi verdikten sonra, Türkiye’deki kan stoklarının durumu ve kapasitesiyle ilgili veriler paylaştı.

Kan bağış ihtiyacının her geçen gün daha da arttığını ifade eden Deniz Yomra, “Ülkemizde kan bağışına duyulan ihtiyaç her sene giderek artmaktadır. Kızılay’ın en önemli kan tedarikçisi, siz değerli bağışçılarımızdır. Kan bağışını önemsemenizi sizden istiyorum. Her yıl ülkemizde kan bağışının artırılması için toplantılar yapıyoruz, bu toplantılar sonucunda ortaya çıkan veriler ışığında kampanyalarımızı yürütüyoruz ve Türkiye’nin 81 ilinde uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Bir fidan bir kan bağışı kampanyasına değinen Yomra, bu kampanya sayesinde kan bağışçıları adına fidanlar dikerek, ülkemizin ormanlarının genişlemesine ve ağaç sayısının artmasına katkı sağlandığını sözlerine ekledi. Son olarak kök hücre nakline de değinen Yomra, “Kök hücre de kan bağışı kadar önemlidir, sanılanın aksine herhangi bir riski bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha