Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Övgü Tunçdemir Eyüboğlu, en büyük sorunlarının diş hekimleri sayısının sürekli ihtiyaçtan fazla olacak şekilde artması olduğunu söyledi.

Türk diş hekimliğinin bilimselliğe yönelişinin 115. yıldönümü münasebetiyle Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumu ile başlayan tören; saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törenin sonunda konuşan Başkan Övgü Tunçdemir Eyüboğlu, diş hekimlerinin talep ve sıkıntılarını dile getirdi.

Her yıl ihtiyaçtan çok fazla diş hekiminin mezun olduğunu ve fakülte sayısının azaltılması gerektiğini ifade eden Başkan Eyüboğlu, “20-26 Kasım Türkiye’de Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor. 22 Kasım’da Türk diş hekimlerinin bilimselliğe yönelişinin 115. yılını kutluyoruz. Diş hekimlerinin en büyük talebi; artık ülkemizde diş hekimlerinin sayısının artmamasıdır. Üniversitelerde fakülte sayısı çok artığı için istihdam konusunda çok ciddi sorun yaşıyoruz. Emekli olan diş hekimlerinin hak kayıpları var. SSK ve Bağkur’dan emekli olanlar, kamudan emekli olanların haklarından yararlanmak istiyor. Taşeron diş hekimliği konusu da bir sorun. Sermaye sahiplerinin klinik açmasıyla ilgili sıkıntılar var. Diş hekimlerinin yeşil pasaport talebi ve muayenehane açmada bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. En büyük sıkıntımız ise çok sayıda artan diş hekimleri sayısı. 4-5 yıl sonra 50 bin diş hekiminin olması öngörülüyor. Bu da istihdam açısından sıkıntıların başlayacağını bize gösteriyor. Kamudaki diş hekimlerinin sayısının artması ve muayenehanede diş hekiminin yanında diş hekiminin çalıştırılması da bu istihdam sorununa bir nebze çare olabilir” dedi.

Anıttaki çelenk töreni, fotoğraf çekiminin ardından sonlandı.

Kaynak: