DEVA Partisi İl Başkanı Zehra Sucu Benli, Belediye Başkan Adayı Yunus Emre Özdemir, Merkez İlçe Başkanı Hilmi Eker ile İl-İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, aday tanıtımı ve bazı projelerin açıklanması için kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Geçtiğimiz günlerde DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın da onayı ile mevcut il başkanı Yunus Emre Özdemir, Çorum Belediye Başkan Adayı gösterilmişti. Kadın Politikaları Başkanı Zehra Sucu Benli ise İl Başkanı olarak görevlendirilmişti.
Çorum basını ile bir araya gelen partinin yeni İl Başkanı Zehra Sucu Benli, kadının toplumdaki yerini sağlamlaştırmak için aktif siyaset yaptığını açıkladı.

Başkan Aşgın, iş adamlarıyla buluştu Başkan Aşgın, iş adamlarıyla buluştu

DEVA Partisi olarak yola çıktıkları ilk günden beri genel başkanlarının önderliğinde temiz siyaset, liyakatli kadrolar, ilkeli belediyecilik anlayışını kendilerine şiar edindiklerini aktaran Zehra Sucu Benli, özlerinin de sözlerinde bir olduğunu söyledi.
Çorum’un tek kadın İl başkanı olan Benli, yerel seçimlerde üstün bir başarı sağlamakta kararlı olduklarını vurguladı.

ÇORUM’U DAHA YAŞANILABİLİR
ŞEHİR HALİNE GETİRECEĞİZ
Çorum Belediye Başkan Adayı Av. Yunus Emre Özdemir ise Çorum’u Guinness Rekorlar Kitabı’na sokma fikrinden bahsederek, “Turhan Kılıççıoğlu Stadı'nda Ekrem Erkoç hocanın bir kitabını öğrenci kardeşlerimiz ile birlikte en çok kişiyle aynı kitap okuma rekorunu kırma projemiz vardı. Bu sayede hem okuma alışkanlığını artıracağız, hem Çorumlu bir yazarı tanıtma imkanımız olacak, hem de Çorum’umuz ulusal ve uluslararası basınında görünür olacaktı. İnşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz ve belediye başkanlığı seçimi lehimize sonuçlanmasa dahi Çorum Belediyesinin bunu gerçekleştirmesini isteyeceğiz” dedi.

Sözlerine kendini tanıtarak başlayan Özdemir; ‘Ben Çorum merkeze bağlı Seyhhamza köyündenim annem merkeze bağlı Feruz köyünden. Babamın devlet memuru olması nedeniyle farklı illerde ilk orta ve lise eğitimimi tamamladım. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra annem babam Çorum'da yaşamaz iken buraya geldim ve avukatlık yapmaya başladım. Yaklaşık 12 yıldır avukatlık yapmaktayım Avukat Haşim Ahlatcı ile birlikte ortak olarak mesleğimi sürdürüyorum. Evliyim bir kız çocuğum var eşim Devlet Hastanesine anestezi uzman doktoru olarak görev yapmaktadır.’ diye konuştu.

Çorum’u daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek amacıyla yola çıktığını dile getiren DEVA Partisi Çorum Belediye Başkan Adayı Avukat Yunus Emre Özdemir, ‘ülkeme ve Çorum’a dair görüşlerim var’ diyerek, belli başlı projelerini şöyle sıraladı:

ÜLKEME VE ÇORUM’A 
DAİR GÖRÜŞLERİ VARDI
Ülkemize dair, Çorum'a dair görüşleri eşime kız kardeşime arkadaşlarıma anlattığım bir dönemde bana bunu bir iki kişiye anlatacağına siyasi bir partide görev alıp daha çok kişiye anlatmalısın demeleri üzerine deva partisine internet üzerinden gönüllü olarak başvuru yaptım. Daha sonra Çorum teşkilatının kuruluş aşamalarında görev yaptım, bugüne kadar teşkilat içerisinde yer aldım. Daha sonra 2023 yılı temmuz ayında partimiz adına Çorum il Başkanlığı görevine getirildim. Şimdi de partimizin Çorum belediye başkan adayıyım.

ÇORUM’A DAİR HAYALLERİMİ 
GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ADAYIM
Üniversite yıllarında tuşlu bir cep telefonum varken telefonun taslaklar kısmına Çorum'a dair hayallerimi projelerimi kaydetmiştim. Allah'ın izniyle o projeleri gerçeğe dönüştürme imkanına sahip ve aday olduk
O dönemde Çorum'un gines rekorlar kitabına sokma gibi bir fikrim vardı. Turhan Kılıççıoğlu Stadı'nda Ekrem Erkoç hocanın bir kitabını öğrenci kardeşlerimiz ile birlikte aynı anda en çok kişiyle aynı kitap okuma rekorunu kırma projemiz vardı. Bu sayede hem okuma alışkanlığını artıracağız hem Çorumlu bir yazarı tanıtma imkanımız olacak hem de Çorumumuz ulusal ve uluslararası basınında görünür olacaktı. İnşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz ve belediye başkanlığı seçimi lehimize sonuçlanmasa dahi Çorum belediyesinin bunu gerçekleştirmemesini isteyeceğiz.

BELEDİYE BİSİKLET TAKIMI KURACAĞIZ
İlimizin düz bir şehir olması, bisiklet kullanımının yaygın olması nedeniyle ulusal ve uluslararası bisiklet yarışlarına katılacak sporcuların yetişmesine katkı sunacağız. Yarışmalara katılabilecek bir belediye bisiklet takımı kurulmasını sağlayacağız.

Şehrimizde annelerin Çanakkale'yi görmesini, kurtuluş mücadelesinin hangi koşullarda nasıl verildiğini öğrenmelerini sağlamayı planlıyoruz. Küçük çocuğu olan anneler bizzat Çanakkale'ye görerek sahip olduğu bu bilgileri çocuklarına anlatacak ve bu sayede milli şuuru yüksek çocuklarımızın yetişmesine katkı sağlamayı planlıyoruz. Burada öncelikle ve özellikle küçük çocuğu olan anneleri Çanakkale'ye götürmek gibi bir niyetimiz var.

KENTİMİZİN TURİZM ROTASYONA 
KATILMASINI SAĞLAYACAĞIZ
İlimizde mevcut tarihi kalenin dönemin gereklerine göre restorasyonunu sağlayarak şehrin turizm rotasyona katılmasını sağlayacağız. Mevcut Belediyece yapımına başlanan bölge dönüşüm projesinin merkezinde kalenin olmasını, kalenin şehrimizin merkez noktalarından birisi olmasını sağlayacağız.

PAZARTESİ PAZARININ 
YERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ
Sizlerin de malumu olduğu üzere İlim Yayma Kavşağı özellikle Pazartesi günleri büyük risk barındırmakta, bu riskin bertarafı için ivedilikle Pazartesi pazarının yerini değiştireceğiz. Bu iş için birkaç alternatif yer mevcut olup bunları değerlendirip en uygun olanına karar vereceğiz. Öğrendiğim kadarıyla önceki ulaştırma İlim kavşağındaki kaza riskinin azaltılması için yeni İskilip kavşağın açılması sonrasında Mavral Sokak'tan Buharevler Caddesi'ne geçişin sınırlandırılması veya kapatılması düşünülmüştü. Bu konu için bakanlık ile görüşüp derhal uygulamaya geçilmesini, valilik ve emniyet müdürlüğü ile koordineli olarak saatlik veya günlük geçiş sınırlaması uygulamasını sağlayacağız. Bir insan canının daha ilim yayma civarında kaybedilmesi müsaade etmeyeceğiz.

OTOBÜS VE MİNİBÜS HATLARI 
YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Otobüs ve minibüs hatlarının doluluk oranlarını, güzergah ihtiyaçlarını bilimsel verilerini takip ederek tekrar düzenleyeceğiz. Saatlik günlük olarak ilave sefer ek güzergah tanzimi gibi işlemler yapacağız.

SOKAK HAYVANLARININ GÖNÜLLÜLERCE 
SAHİPLENDİRİLMESİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ
Başıboş sokak hayvanları için öncelikle hayvanların gönüllülerce sahiplendirilmesi için öncü ve teşvik edici olacağız. Sahiplenmeyen hayvanlar için belediye imkanları ölçüsünde barınmalarını sağlayacağız, yetersiz kalınması durumunda belediye ya da kamu arazilerinden hayvanların rahatlıkla hareket edebilecekleri bir genişlikteki arazide yaşamalarını sağlayacağız. hem belediyece hem gönüllüler işbirliği ile hayvanların bakımları yapacağız. Hiçbir vatandaşımızın başıboş bir sokak hayvanları tarafından saldırıya uğramasına izin vermeyeceğiz. 2024 yılında bu gibi problemlerin aşılması ve konuşulmaması gerektiğini düşünüyoruz.

RT. ERDOĞAN CADDESİ’NDEN SAAT  KULESİNE KADAR OLAN  BÖLGEDE PARK ETME  SINIRLANDIRILACAK
Recep Tayyip Erdoğan Caddesi'nden saat kulesi kadar olan bölgede park etmeyi sınırlandıracağız. Yeni otobüs duraklarının karşısına katlı otopark yaparak uygun fiyatlı olarak otopark imkanı sunacağız.

EMEKLİLERİMİZ BELEDİYE  HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ  YARARLANDIRILACAK
Emeklerin belediye tarafından sunulan hizmetlerden indirimli olarak faydalanmalarını sağlayacağız. Su kullanımında indirim sağlayacağız, ulaşımdan indirimli olarak faydalanmalarını devam eden uygulamanın iyileştirmesi şeklinde sürdüreceğiz. Ekmek üretimini arttıracağız halk ekmek büfe sayılarını çoğaltacağız.

İlimizde organize sanayi bölgesini ihtiyaçlarının temini için işsizlik sorununa katkı sunmak üzere belediyece vasıflı meslek edindirme kursları açacağız.

Yakın zamanda Hollanda Belçika İtalya'da ziyaretlerde bulundum. Buralarda her şehrin bir kimliği olduğunu fark ettim, ilimiz ikinci derece deprem bölgesi olması nedeniyle kentsel dönüşüm ihtiyacımızın varlığı nedeniyle kat sınırı olacak şekilde şehrimize kimlik kazandıracak şekilde kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz.

SOSYAL KÜLTÜREL PROJELERLE 
GENÇLERİMİZE ULAŞACAĞIZ
Valilik ve İl Tarım Müdürlüğü ile koordineli olarak köylerde ekilmeyen arazi kalmaması, çiftçilerin bilinçli olarak üretim yapması, ilimizin tarım ürünleri konusunda verimliliği artması için projeler gerçekleştireceğiz.

Tüm anlattıklarımız ve ileride anlatacağımız projeler başta benim kızım olmak üzere genç kardeşlerimizin gelecekte Çorum'da kalmayı, Çorum'da yaşamayı ve yaşlanmayı hayal etmelerini sağlamak içindir.
Sosyal kültürel projelerimiz ile genç kardeşlerimize ulaşacağız.

B7B8E3F0 A0B3 4252 B596 00D79D4Dd7C457029E6A 6701 4F27 97B9 E47F043C2C35

Editör: Orhan Özhazinedar