Çorum Eczacı odası Başkanı Ecz. Erol Afacan, cüzzam ile ilgili toplumda yanlış bilgi ve ön yargıların bulunduğunu belirterek tedavi edilebilen bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirtti.

Afacan, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti; “Bu hafta, 25-31 Ocak tarihleri arasında, Cüzzam Haftası olarak adlandırılmaktadır. Cüzzam, tanısı kolay konulabilen ve etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu fırsatla, toplumumuzda farkındalık oluşturarak cüzzamın erken tanısı ve etkili tedavisi konularında bilinçliliği artırmak istiyoruz.

Cüzzam, doğru ve erken tanı ile başarıyla tedavi edilebilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Modern tıbbın gelişmeleri sayesinde, cüzzam artık etkili antibiyotiklerle kontrol altına alınabilmektedir. Ancak, toplumda hâlâ cüzzamla ilgili yanlış bilgiler ve ön yargılar bulunmaktadır.

Bu hafta boyunca, sağlık çalışanları olarak amacımız, toplumumuzda cüzzamla ilgili doğru bilgileri yaymak, erken tanı ve tedavi imkânlarını vurgulamak ve cüzzamla mücadelede birlikte hareket etmek olacaktır. Unutmayalım ki, bilgi ve farkındalık, cüzzamla mücadelede en etkili silahlardan biridir.”

ÇOKİŞ’ten firmalara excel kursu ÇOKİŞ’ten firmalara excel kursu

CÜZZAM HAFTASI

Editör: Orhan Özhazinedar