Çorum’da içme suyu şebekesine verilen günlük su miktarı 75 bin 673 metreküp ile son 5 yılın rekor seviyesine ulaştı.

Ülkemizde mevsimsel yağışların azalması sonucunda ilimizde de su kaynakların yeterince beslenemediğine dikkat çeken Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Kış mevsiminde, tüm ülkede olduğu gibi Çorum’da da beklenen düzeyde yağışlar olmadı. Yaşadığımız kuraklık, hayatımızın vazgeçilmezi olan su kaynaklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Şu anda şehrimizde su temini noktasında bir sıkıntı yaşamıyor olsak da, kuraklığın devam etme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, suyumuzu her zamankinden daha temkinli, özenli ve israf etmeden kullanmalıyız” dedi.

Barajların mevcut su rezervleri ve tüketimle ilgili bilgiler paylaşan Başkan Aşgın “Koçhisar Barajı’nda son 12 günde 1 milyon 848 bin metreküp, Hatap, Yeni Hayat barajlarında ise son 12 günde 200 bin metreküp kullanılabilir su rezervi azalmıştır. Şebekeye verilen su miktarı Mayıs ayına göre Haziran ayında yüzde 20 oranında artış göstermiştir. Şebekeye verilen günlük su miktarı 75 bin 673 metreküp su ile son beş yılın rekor seviyesine ulaşmıştır. Şebekeye verilen su tüketim oranımız saniyede 580 litreden 750 litre ye çıkmıştır” diye konuştu.

Çorum’a içme suyu sağlayan Koçhisar, Yenihayat ve Hatap barajlarının doluluk oranlarıyla ilgili de açıklama yapan Belediye Başkanı Aşgın, şuanda Hatap Barajı’nın yüzde 35.56, Yeni Hayat Barajı’nın yüzde 42.65, Koçhisar Barajı’nın da ise yüzde 16.32 doluluk oranına sahip olduğuna vurguladı

“Kısa vadede sıkıntı yok ancak tedbirli olmalıyız”

Kentte kısa vadede susuzluk problemi yaşanmasını öngörmediklerini ancak uzun vadeli olarak tedbirli olunması gerektiğini dile getiren Başkan Aşgın, sınırsız bir kaynak olmayan suyun önemine vurgu yaptı. Başkan Aşgın, bu yıl için su sıkıntısı olmadığını ancak kuraklığın devam etmesi halinde su kaynaklarında ciddi düşüşler yaşanabileceğine dikkat çekerek tasarruf çağrısını tekrarladı.

Uydum turist çocuğa... Uydum turist çocuğa...

Başkan Aşgın, gereksiz su tüketiminin yoğun olduğu bağ, bahçe sulamaları ile araç ve halı yıkamalarında şebeke suyunun kullanılmamasını istedi.

Tüm dünyanın da gündeminde olan kuraklığa bağlı olumsuzlukların Çorum’da yaşanmaması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Aşgın, “Çorum Belediyesi olarak kayıp kaçakları önlemek için çalışmalarımızı 24 saat esasıyla sürdürüyoruz. Bir damla suyumuzu dahi israf etmemek için hassasiyet gösteriyoruz. Vatandaşlarımızdan da su tasarrufu konusunda maksimum özeni göstermelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Belediye çalışmalarında şebeke suyu kullanılmıyor”

Su tasarrufu konusunda Çorum Belediyesi’nin de azami derecede çaba gösterdiğini dile getiren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Park, bahçe, çim sulama ve yol yıkama gibi çalışmalarda şebeke suyu kullanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha