Afrika değil Tokat:"Tek eksik olan timsahlar" Afrika değil Tokat:"Tek eksik olan timsahlar"

Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Şube Başkanlarının katıldığı protesto eylemi merkez Adnan Menderes İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Okul önünde toplanan sendikacılar, ‘okulda-evde-sokakta şiddete hayır, öğretmenime dokunma, şiddete ‘dur’ de, öğretmenime değer ver’ dövizleri taşıdılar.

Eylemde ortak basın açıklamasını Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Fatih Okumuş yaptı.

İşte o açıklama:

“Bugün burada; eğitim sendikaları olarak Adnan Menderes İlkokulu’nda 24 Şubat Cumartesi günü üyemize karşı gerçekleştirilen şiddet eylemini protesto etmek amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle bu menfur saldırıyı ve kamu çalışanlarına yönelik tüm şiddet eylemlerini bütün benliğimizle lanetliyoruz.

Gün geçmiyor ki bir eğitim çalışanı arkadaşımız saldırıya uğramasın. Yaşanan bu menfur olay, okuldaki tüm öğretmenlerimizi derinden sarsmış, arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu bozmuştur. Okulu ziyaret ettiğimizde, bütün sendikaların ortaklaşa ve güçlü bir tepki vermesi istenmiştir. Okulumuzdaki bu birlik beraberlik havası bütün kurumlarımız için örnek olacak niteliktedir. Biz sendikalara düşen, sımsıkı bir şekilde bu arkadaşlarımızın yanında durmaktır. Bugün burada bunun gereğini yapıyoruz.

Yıllardır devam eden hatta ölümle sonuçlanan saldırılar, yaralanmalar, darp görüntüleri durumun ne kadar vahim, tehlikenin ne kadar büyük ve ciddi olduğunu gözler önüne sermektedir. Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Vakit geçirilmeden önleyici, ıslah edici, hukuki, adli, idari tedbirler, çare ve çözümler alınmalıdır.

Eğitim merkezli olarak, toplumsal gidişata yön veren düzenlemeler ciddiyetle ve büyük bir sorumlulukla yeniden tanzim edilmelidir. Çocuklarımızı, umudumuzu, geleceğimizi teslim ve emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz her bakımdan korunmalı, mağdur edilmemelidir. Bu kapsamda, değerler eğitimi, aileyi de içine alacak ve sosyal çevrenin öğrenci üzerindeki negatif etkilerinden arındıracak şekilde yeniden düşünülmelidir.

Eğitim çalışanına ve eğitimciye şiddet her geçen gün artarak devam ederken; eğitimciye şiddetin Meslek Kanunu içinde yer almaması konusunda da yetkilileri bir kez daha düşünmeye ve gerekli düzenlemeleri bir an evvel yapmaya davet ediyoruz.

Son olarak bizler, bu menfur saldırıyı sadece kınamakla kalmayacak, bütün hukukî süreçlerin takipçisi olacak, saldırganın hak ettiği cezaya çarptırılması için tüm yasal haklarımızı kullanacak ve her daim eğitim çalışanlarımızın yanında olacağız.

Katılımlarından ve desteklerinden dolayı tüm sendika başkanlarımıza, eğitim çalışanlarımıza ve basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum.”

Editör: Nihat Karalar