AK Parti İl Başkanı Günay, partinin yeni yönetim kurulu ile birlikte 2024 yılının ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Kadeş Barış Meydanı’nda bulunan Belediye Sosyal Tesislerinde basın mensupları ile bir araya gelen Günay, hem seçim süreci ve hazırlıklar hakkında bilgi verdi, hem Çorum’un temel sorunlarını değerlendirdi, hem de kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Toplantıya Başkan Günay’ın yanı sıra, İl Teşkilat Başkanı ve SKM Başkanı Mustafa Kılıç, Tanıtım Medya Başkanı Aylin Alveren Özen, İl Sekreteri Elif Nur Öztürk, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Samet Gayı, Reha Uysal ve Tuncay Yalçınkaya da katıldı.

Gabar Dağı’nda petrol arama sondajı devrildi: 3 yaralı Gabar Dağı’nda petrol arama sondajı devrildi: 3 yaralı

MECLİS ÜYELİKLERİ BAŞVURULARI İÇİN SON GÜN: 5 OCAK

AK Parti İl Başkanı Av. Murat Günay, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyelikleri adaylığı için son başvuru tarihinin 5 Ocak olduğunu hatırlattı.

Günay, “Geçen hafta malum bir temayülümüz vardı. Sayın cumhurbaşkanımızla birlikte 51 ilin katılımıyla Çorum'dan da il başkanı, belediye başkanı, genç kollar başkanı, kadın kolları başkanı İl Genel Meclisi başkanı ve milletvekillerimizin katılımıyla gerçekleşti. Temayülün sonuçları da Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki komisyonlarla değerlendiriliyor. İl belediye başkan adayımız ve ilçe belediye başkan adaylarımız yakında açıklanacak. Şu an için bir tarih veremiyoruz. Askı listeleri, seçmen askı listeleri 4 Ocak'ta askıya çıkıyor. Bu muhtarlıklardan ve e-devletten de görülebilecek 17 Ocak’ta da iniyor. Halkımızı da buradan bilgilendirmek istiyorum. 4 Ocak itibariyle seçmen listelerinizi mutlaka kontrol edin ki ileride bir oy kullanamama gibi bir hak zayiatı olmasın yine” dedi.

SEYYAR SANDIK İÇİN SON TARİH 17 OCAK

Seyyar sandık uygulaması için engelli veya dezavantajlı vatandaşlara çağrı yapan Başkan Günay, “Seyyar sandık olayı da aynı tarihte başlıyor. Sandığa ulaşamayacak derecede engelli ve yatalak hastalarımız için devletimizin sağladığı bir imkan var. Bunlar raporlandırıldığı takdirde muhtarlıklar aracılığıyla seçim kurullarına verilecek ve başvuruları yapıldıktan sonra seyyar sandıklar seçmenlerimizin ayağına kadar gelecek. Bunun da mutlaka başvurusunu süresinde yapalım ki onun da süresi 17 Ocak’ta bitiyor. Etrafınızda bu tür seçmenlerimiz varsa, kolaylık olmazsa açısından mutlaka başvurularını yapsınlar ki bunun ön şartı rapor, yani yatağa bağımlı olma sandığa gidemeyecek kadar okullardaki sandığa gidemeyecek kadar engel durumunun olması şart. Doktor raporu olduğu zaman bu belgeleniyor” ifadelerini kullandı.

ÇORUM’DA MHP İLE İTTİFAK YAPILACAK

Toplantıda yerel seçimlerde izleyecekleri yol haritasıyla ilgili bilgiler veren Başkan Günay, Çorum merkezinde MHP ile ittifak yapacaklarıyla ilgili iddiaları doğruladı. Günay, “Çorum merkezde AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi ittifak yapacak. Cumhur İttifakımızla birlikte hareket edeceğiz. Çorum'da AK Parti olarak ortak aday çıkartacağız. Cumhur İttifakımızda adayımızı destekleyecek inşallah” diye konuştu.

Bir soru üzerine ilçelerle ilgili henüz net bir bilgi verilmediğini ifade eden Günay, “İlçelerle ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Yani o geldiğinde de ileride kamuoyuyla paylaşacağız. AK Parti olarak ittifak var. Bazı illerde Milliyetçi Hareket Partisi olarak ittifak var. Bazı illerde de herkes kendi adayını çıkartarak bir seçim geçirecek” ifadelerini kullandı.

MHP’nin iki belediye başkanlığı talep ettiğine yönelik iddialarla ilgili soru üzerine Murat Günay, “Şu an için hiçbir şey yok. Yani şu an için o konuda bir görüşmemiz olmadı” dedi.

Adayların Ocak ayı ortasında açıklanacağına ilişkin söylentilere cevap veren Günay, “Herhangi bir bilgi gelmedi. Yani ben de isterim ki bir an önce açıklayalım. Şu an çalışmalar yoğun bir şekilde devam ettiği için bir tarih veremiyoruz. En kısa zamanda açıklanacak. Açıklandığında biz de seçim koordinasyon merkezimizi çalıştırmaya başlayacağız. Ama şu an sanki adaylar açıklanmış gibi bütün aday adaylarımız sahada, hepsi çalışıyorlar. Bütün aday adaylarımıza da emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

“HEDEF 16’DA 16”

Bir gazetecinin “Yerel seçimlerde Çorum’daki hedefiniz nedir” şeklindeki sorusuna ise Günay, hedeflerinin yerel seçimlerde 16’da 16 yapmak olduğunu vurguladı. Günay, “Hedefimiz şu, cumhur ittifakı olarak 2 belde dahil, 16’da 16 yapmayı hedefledik. İnşallah bu da bize nasip olur. Çalışıyoruz da” şeklinde cevap verdi.

“HAVAALANININ EN BÜYÜK SAVUNUCUSU BENİM”

Öte yandan toplantının sohbet bölümünde Murat Günay, Çorum’un havaalanı talebiyle ilgili de görüşlerini dile getirdi. Havaalanı konusunda tüm kapıları çaldıklarını, bu yatırımın Çorum’un bir ihtiyacı olduğunu vurgulayan Günay, “Havaalanı konusunu en çok savunan kişilerden birisiyim. Bunu her yer de dile getiriyorum. Dile getiriyorum ki kulak aşinalığı oluşsun. Bu yatırımı da yaparsa yine AK Parti yapar” diye konuştu.

415795107_803837718423214_2720899347530226954_n

Editör: Nihat Karalar