Çorum’un Osmancık ilçesinde 1 yıl önce su arıtma cihazı alan Hayrettin Top, filtre değişim günü geldiğinde uzun süre muhatap bulamadığını, bulduğunda ise 10 yıl garantili olmasına rağmen kendisinden değişim ücreti talep edildiğini iddia etti.

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan Hayrettin Top, yaklaşık 1 yıl önce kapı kapı dolaşan pazarlamacılardan 10 yıl garantili su arıtma cihazı aldı. Top, yılda bir kez filtre değişimi isteyen su arıtma cihazını aldıktan sonra muhatap bulmakta güçlük çektiğini belirtti. Muhatap bulduğunda ise kendisinden garantili olmasına rağmen ücret talep edildiğini belirten Hayrettin Top konuyla ilgili kendisi gibi onlarca mağdur olduğunu ifade etti.

Satıcıların ısrarı ve cazip gelen şartları nedeniyle su arıtma cihazını aldığını belirten Hayrettin Top başkalarının da kendisi gibi mağdur olmaması için yaşadıklarını gazetemize anlattı.

İkinci el araç piyasasında hareketlenme başladı İkinci el araç piyasasında hareketlenme başladı

“10 Yıl Garantili Dediler, Filtre Değişimine Ücret Istediler”

Top; “Danişment Köyünde su arıtma cihazı satan pazarlamacılarla tanıştım. Köyden Osmancık’a kadar almıyorum dememe rağmen ‘hemşeriyiz biz, memnun kalacaksın’ şeklinde söylemleri ile ısrarlı bir şekilde benimle eve kadar geldiler.

10 yıl garantili olduğunu söyledikleri su arıtma cihazını 3 bin 500 liraya taktırdım. 10 yıl garantili olduğu için ürün cazip geldi. Yılda bir kere filtrenin değiştirilmesi gerekiyor. Değişim günü geldiğinde aramama rağmen telefonumu uzun bir süre açmadılar. ‘Servisi gönderirsek 1900 lira verirsin’ dediler. Ayrıca, 30 bin lira karşılığında buzdolabı ve televizyon çekilişi olduğunu söylediler. Ürünün biri bedava biri de çekilişli.

10 yıl boyunca filtrenin bedava olması gerektiği için ben 1900 lirayı ödemeyi ve çekilişe katılmayı kabul etmedim. Kabul etmeyince ters döndüler, gelmediler buraya. Bedava olanı da almıyorum, parayla olanı da hiç almıyorum ben ne yapacağım, zaten ihtiyacım yok.

Onlarda suyu ölçtüler ‘filtrenin değişmesi gerekiyor’ dediler bir daha da uğramadılar.  Arıyorum, telefonu açmıyorlar. Uzun bir süre bu şekilde mağdur oldum. Sonunda istenilen ücreti vererek filtreyi değiştirttim.

Benim gibi 50-60 mağdur var. Tüketici mahkemesine başvurmayı düşünüyorum dedi.

Editör: İlkay Sever