Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Türkiye Büyük Milelt Meclisi'nde (TBMM) araç muayene ücretlerine dair söz aldı.

Araç muayene ücretlerinin vatandaşların adeta cebini yaktığını ifade eden CHP Çorum Milletvekili Tahtasız, araç muayene ücretlerine yüzde 58 zam yapılacak olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, esnaf ve vatandaşların 2024 yılında araç muayene ücretlerine zam yapılmaması yönünde taleplerinin olduğunu söyledi.

İkinci el otomobilde yeni karar! İkinci el otomobilde yeni karar!

CHP’li Tahtasız konuşmasında şunları kaydetti:

“Araç muayene ücretleri vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor.

Binek araçlar için iki yılda bir, ticari araçlar için her yıl yaptırma zorunluluğu olan araç muayene ücretleri ortalama 1.500 lira. Bir insanın muayenesine ise SGK'nin ödediği ücret 94 TL iken bakım ve onarım olmadan yalnızca arıza tespitinden bu kadar ücret almak adil değil.

Zaten araçların yıllık bakımları, sabit giderleri, her ay düzenli olarak sigortaya gelen zamlar, benzin, mazot, LPG gibi yakıtlardaki fiyat artışı ve lastik ücretleri gibi yüksek maliyetler vatandaşımızı ve esnafımızı zorluyor.

2024’te yeniden değerleme oranıyla araç muayene ücretlerine yüzde 58 zam yapılacak olması kabul edilemez. Araç muayene ücretleriyle bu işi yapan özel şirketlerin kasası doldurulurken vatandaşımız mağdur ediliyor.  2024 yılında araç muayene ücretlerine zam yapılmasın, ticari araçlar için yapılan muayeneler de iki yıla çıkartılsın.

Bu bizlerin değil, esnafımızın ve vatandaşımızın haklı bir talebidir.”dedi.